وردپرس

.بلاگ نوشته ها

آشنایی با رشته MBA

ام بی ای مدیریت

رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می‌شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. MBA مخفف عبارت Master of Business Administrator می‌باشد و دارای گرایش‌های متعددی می‌باشد که دانشجویان در سال دوم تحصیل می‌توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این رشته برگزینند. MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سودترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می‌توانید در آزمون‌های مربوطه ثبت نام کنید.
رشته MBA به دلیل تفاوت‌های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی‌های هوشی و ذاتی خواهید بود که می‌تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.
رشته MBA در کنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران جزو رشته های قرار گرفته که افراد می‌توانند بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود به عنوان انتخاب دوم (۵۲ رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند.
دوره کارشناسی ارشد MBA سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می‌آید و اساساً برای ایجاد مهارت‌های مدیریتی در مهندسان رشته های مختلف به کار می‌رود.

تعریف و هدف از این رشته

دوره کارشناسی ارشد مدیریت سازمان که معادل Master of Business Administration MBA است به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمان‌های اقتصادی – اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است. رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست، از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می‌شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می‌آید که MBA تنها در بر گیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملاً اشتباه است. MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می‌شود و به صورت مکرر اتفاق می‌افتد. برای رشته MBA حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشور های مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریباً در همه دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند به شرح زیر است: ۱- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing)
۲ – مدیریت مالی و مدیریت مؤسسات مالی (Finance)
۳ – مدیریت تولید و سیستم‌های تولید و پروژه (Operation)
۴ – مدیریت منابع انسانی (Human Resources)
امروزه حتی MBA با گرایش‌هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می‌شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ‌التحصیلان این رشته است.
متأسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می‌شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می‌شود می‌پردازند. اگر بخواهیم تعریفی دقیق‌تر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:
۱ – اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
۲- ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
۳- طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
۴- کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمان‌های جدید
۵- ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی
این اهداف تقریباً” در تمام جهان یکسان هستند.
افرادی که در این دوره پذیرفته می‌شوند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده‌اند. این افراد پس از فراگرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارت‌های مدیریتی در این دوره، نیروهای ارزنده ای خواهند شد که می‌توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدف‌های بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.

دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره MBA در ایران

در ایران چند دوره در مراکز زیر ارائه می‌شود که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرند:
۱- دانشگاه شریف:
دانشگاه شریف یکی از اولین و فعال‌ترین دانشگاه‌های ایران در توسعه این رشته است. رشته MBA در ۱۱ گرایش مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شود و به دو روش دانشجو می‌پذیرد یکی به صورت رایگان که معمولاً ۵۰ نفر به این روش گزینش می‌شوند و دیگری به صورت غیر انتفاعی که در حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر نیز از این طریق وارد این رشته می‌شوند و هزینه تحصیل برای این گروه قریب به ۹ میلیون تومان خواهد شد. کلاس‌های این رشته در دانشکده اقتصاد و مدیریت شریف برگزار می‌شود.
آنچه بعد از قبولی در هر دو روش اهمیت دارد لزوم شرکت در مصاحبه‌هایی است که از قبول شدگان انجام می‌شود. داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار و سوابق اجرایی جالب توجه در کسب‌وکارهای مختلف نیز می‌تواند از جمله دلایل موفقیت شما باشد.
گرایش‌های یازده‌گانه دانشگاه شریف شامل موارد زیر هستند:
۱- عمومی
۲- فناوری اطلاعات(IT)
۳- فناوری
۴- بازاریابی
۵- تجارت
۶- مدیریت منابع انسانی
۷- کارآفرینی
۸- مدیریت استراتژیک
۹- اقتصاد مدیریت
۱۰- مدیریت پروژه
۱۱- مدیریت اجرایی(EMBA)

۲- دانشگاه تهران
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران فقط در یکی از گرایش‌های MBA یعنی مدیریت اجرایی اقدام به جذب دانشجو می‌نماید. که از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. برای تحصیل غیر رایگان در دوره های نوبت دوم این دانشگاه باید در حدود ۶ میلیون تومان هزینه کنید.

۳- دانشگاه علامه طباطبایی
دانشکده مدیریت علامه طباطبایی نیز فقط در گرایش مدیریت اجرایی رشته MBA دانشجو می‌پذیرد؛ و وجه تمایز این دانشگاه در گزینش افراد شاغل با سابقه ۳ تا ۴ سال مدیریت است. که البته دوره های نوبت دوم در این دانشگاه هم با شهریه در حدود ۶ میلیون تومان برگزار می‌شود.

۴- دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه علم و صنعت نیز از طریق کنکور سراسری و با دوره های رایگان و غیر رایگان اقدام به گزینش دانشجو می‌کند که البته گویا به زودی از طریق آموزش الکترونیک نیز در این رشته دانشجو خواهد گرفت که در حدود ۷ میلیون تومان هزینه در بر دارد. در این دانشگاه فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می‌شود.

۵- سازمان مدیریت صنعتی
این سازمان با سابقه درخشان در زمینه آموزش‌های مختلف مدیریت در رده های کارشناسی و ارشد چند سالی است که دوره های MBA را نیز آموزش می‌دهد. این سازمان در گزینش دانشجویان خود قید ۳ سال تجربه کاری و مدیریتی را لحاظ کرده است و در حدود ۵ میلیون تومان شهریه از دانشجویان دریافت می‌کند. در این سازمان فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می‌شود.

۶- دانشگاه علوم و فنون مازندران
این دانشگاه با همکاری دانشگاه ITTK هند دوره های بسیار خوبی را برای رشته MBA پیاده سازی و اجرا کرده است که در حدود ۶ میلیون تومان برای تحصیل در دوره های غیر رایگان آن باید هزینه کنید.

۷- دانشگاه کیش

۸- دانشگاه مالک اشتر

۹- دانشگاه شاهرود
تحصیل در رشته MBA در سه دانشگاه ذکر شده در حدود ۴ میلیون تومان برای شما هزینه در بر دارد. البته دانشگاه مالک اشتر تعداد معدودی را نیز به صورت رایگان پذیرش می‌کند.

۱۰- دانشگاه آزاد:
دوره های MBA این دانشگاه در واحد علوم و تحقیقات ارائه می‌شود و گرایش آن نیز مدیریت اجرایی می‌باشد.

طول دوره MBA

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA در اکثر نظام‌های آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه می‌شود. با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می‌شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دوره حداقل ۲ و حد اکثر ۳ سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ‌التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانس‌ها که ۳۶ واحد است ۵۸ واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می‌پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی ۲ سال یا ۴ ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود ۱۴ واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره می‌شوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

زمینه های فعالیت فارغ‌التحصیلان MBA

فارغ‌التحصیلان این دوره با فراگیری دانش و فنون مدیریت و البته کسب تجربه عملی، قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

 • اداره امور واحدهای ستادی سازمان‌های تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمان‌ها برای اداره مؤثرتر سازمان‌های خود
 • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات
 • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه‌ها و شیوه های اداری آن بخش
 • کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت‌های جدید یا ایجاد و اداره سازمان‌های جدید
 • طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

دیدگاه (113)

 1. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you some
  interesting things or suggestions. Maybe you can write next
  articles referring to this article. I want to read more things about it!

 2. It is perfect time to make a few plans for the longer term
  and it is time to be happy. I have read this submit and if I may
  just I wish to suggest you few attention-grabbing issues or tips.

  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I wish to read more issues approximately it!

 3. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you create this web site yourself? Please reply
  back as I’m attempting to create my own personal site and want to know where you
  got this from or what the theme is called. Cheers!

 4. After checking out a number of the blog posts on your site, I honestly like your
  technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and
  will be checking back soon. Please check out my web site as
  well and let me know how you feel.

 5. I do not even know how I ended up right here,
  however I believed this submit was once great. I do not recognise who you might be but definitely you are going to a famous
  blogger in case you are not already. Cheers!

 6. Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I am going to send this information to him.
  Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

 7. Having read this I believed it was rather enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 8. It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this put up and if I could I wish to counsel you some fascinating issues or tips.
  Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
  I want to learn even more things about it!

 9. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless think about if you added
  some great photos or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with images and videos, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Amazing blog!

 10. Hello this is kinda of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 11. Awesome website you have here but I was curious about if you knew of any
  message boards that cover the same topics discussed in this article?

  I’d really like to be a part of online community
  where I can get feed-back from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 12. Hi there exceptional website! Does running a blog like this require
  a lot of work? I have very little knowledge
  of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply had to ask.

  Thanks a lot! plenty of fish natalielise

 13. Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My weblog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might
  be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share.
  Many thanks!

 14. My spouse and I absolutely love your blog and find many
  of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would
  you offer guest writers to write content for you?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects
  you write related to here. Again, awesome site! natalielise pof

 15. Undeniably believe that which you stated. Your favorite
  justification appeared to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about
  worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could
  take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 16. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 17. Magnificent beat ! I wish to apprentice while
  you amend your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear idea

 18. It is appropriate time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this
  put up and if I may just I desire to counsel you some attention-grabbing issues or tips.
  Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
  I want to read more issues approximately it!

 19. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone
  and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she
  has 83 views. I know this is completely off topic but
  I had to share it with someone!

 20. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Extremely helpful info particularly the last part
  🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for
  a very long time. Thank you and best of luck.

 21. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 22. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has truly peaked my
  interest. I am going to take a note of your blog and keep checking
  for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 23. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  fantastic blog!

 24. Greate article. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed an incredible job. I will definitely digg it and in my
  view recommend to my friends. I am confident they will be benefited
  from this web site.

 25. obviously like your website however you need to take a look at the spelling
  on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues
  and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I’ll definitely come again again.

 26. I feel that is one of the such a lot vital information for me.
  And i am happy reading your article. But want to commentary on some common things,
  The website taste is perfect, the articles is actually great : D.
  Just right activity, cheers

 27. Its like you read my mind! You seem to know so
  much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit,
  but instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 28. I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful
  than ever before.

 29. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts
  on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this information So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly
  what I needed. I most undoubtedly will make certain to don?t omit this site and provides it a look on a continuing basis.

 30. Just wish to say your article is as astounding. The clearness in your put up is simply excellent and that i can assume you are an expert
  in this subject. Well with your permission allow me
  to grasp your RSS feed to stay up to date with approaching post.
  Thanks 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.

دیدگاهها بسته شده..

وردپرس توسط بیگ تم