وردپرس

.بلاگ نوشته ها

۲۰ نکته مدیریتی که شما را به رهبری فوق‌العاده تبدیل می‌کند

۲۰ نکته مدیریتی که شما را به رهبری فوق‌العاده تبدیل می‌کند

موفقیت در کسب‌وکار، تنها نیازمند ایده‌های فوق‌العاده و اخلاق کاری حرفه ای نیست، بلکه نیازمند افراد مناسب و شایسته نیز هست. برای اینکه بتوانید با دیگران به‌خوبی کار کنید، لازم است که در رهبری و مدیریت به یک آدم حرفه‌ای تبدیل شوید. در این مقاله نکاتی را بیان می‌کنیم که برای تبدیل‌شدن به یک رهبر و مدیر خوب، باید درنظر بگیرید.

 

مدیر موفق

مدیر موفق

 

۱. هرگز تسلیم نشوید

این توصیه‌ای کلیشه‌ای است، اما بهترین چیزی است که می‌توانم به شما بگویم. کارآفرینی برای افرادی که مصمم نیستند و سخت کوشی به خرج نمی‌دهند، اصلا مناسب نیست. کارآفرینی برای افرادی مناسب است که توانایی‌ها، ایده‌ها و اعضای گروه‌شان را باور دارند. رهاکردن یک پروژه، چه کوچک باشد و چه بزرگ، نه‌تنها برای خودتان، بلکه برای کسانی که رهبری آنها را برعهده دارید نیز زیان‌بار است.

 

۲. اطرافیان شما همه‌ی دارایی‌تان هستند

اگر کارمندان و همکاران شایسته‌ای نداشته باشید، اجرای یک ایده‌ی خوب صدها برابر دشوارتر می‌شود. بهترین افراد ممکن را برای اجرای پروژه‌تان پیدا کنید و بعد همه‌ی تلاش‌تان را به‌کار بگیرید تا آنها را نزد خود نگه دارید.

 

۳. هم رهبر باشید و هم شاگرد

در موفق‌ترین ارتباطات حرفه‌ای، افراد از احترام متقابل برخوردارند و همواره در حال یادگیری هستند. به‌عنوان یک رهبر ممکن است وظیفه‌ی شما این باشد که توانایی‌ها و دانش گروه‌تان را افزایش بدهید، اما باید به همان اندازه از آنها نیز چیز‌هایی یاد بگیرید.

 

۴. قوی باشید نه خونسرد

مردم رهبرانی را که به خودشان اعتماد ندارند، به‌سختی باور می‌کنند. حتی در زمان‌های بی‌ثباتی تلاش کنید مثبت اندیش و با اعتماد به نفس باقی بمانید. داشتن شک‌وتردید در انتخاب‌ها و اعمالی که انجام می‌دهید، نه‌تنها روی نگرش خودتان تأثیر منفی می‌گذارد بلکه نگرش اعضای تیم‌تان را نیز خراب می‌کند.

 

۵. یک کسب‌وکار در حال رشد، به افراد در حال رشد نیاز دارد

تقریبا همه‌ی افراد در حال رشد هستند اما یک تجربه‌ی حرفه‌ای مثبت نه‌تنها شامل توسعه می‌شود بلکه رویکرد مثبت به رشد و یادگیری نیز لازم دارد. از اشتباهات کوچک چشم‌پوشی کنید و تلاش کنید به اعضای گروه‌تان درس بدهید نه اینکه آنها را به‌خاطر خطاهایشان سرزنش کنید. به افرادتان فرصت یادگیری بدهید تا به اشخاص بهتری تبدیل شوند. توجه داشته باشید که شاید شما رهبر خوبی باشید اما همیشه می‌توانید به رهبر بهتری تبدیل شوید.

۶. شکست یک واقعیت است؛ با آن کنار بیایید

هیچ کسب‌وکاری را به‌یاد نمی‌آورم که در دوره‌ای شکست نخورده باشد. به جای اینکه شکست‌های دیگران را مطالعه کنید، به آن همچون تجربه‌ای برای یادگیری و فرصتی برای رشد نگاه کنید. دست‌کم به این دلیل که افراد شکست‌خورده‌ی زیادی را دیده‌اید، پروژه‌تان را رها نکنید.

۷. مدیریت افراد در دوران تغییر سخت‌ترین کار شماست

در تغییرات فردی و محیطی، افراد شما دوران سختی به‌منظور مطابقت با محیط خواهند داشت. صبور باشید و توجه داشته باشید که کسب‌وکارتان هنوز نیازمند سرسختی شماست. انعطاف‌پذیر باشید اما به هر چیزی تن در ندهید. یافتن روشی برای حفظ تعادل میان این موارد یکی از سخت‌ترین کارهایی است که تاکنون برعهده داشته‌اید.

۸. یک ماهی بزرگ در برکه‌ای کوچک شانس بیشتری برای موفقیت دارد

اگر به‌اندازه‌ی کافی قدرت نداشته باشید نمی‌تواند جمعیت زیادی را مدیریت کنید. پس شرایط را برعکس کنید. مسئولیت گروهی که توان مدیریتش را ندارید، برعهده نگیرید و اقتدار خود را همراه با احترام به دیگران حفظ کنید.

۹. در یک چیز بهترین باشید و پس از آن به‌دنبال گسترش توانایی‌هایتان بروید

ترجیح می‌دهید که در یک چیز بهترین باشید یا در زمینه‌های مختلف عملکرد متوسطی داشته باشید؟ احتمالا مورد اول بهتر است. زمانی‌که کار خود را تازه شروع کرده‌اید، تلاش کنید کسب‌وکارتان در یک حوزه‌ی خاص بهترین باشد. پس از اینکه در آن حوزه، بهترین عملکرد را داشتید می‌توانید وارد حوزه‌های دیگر شوید.

۱۰. برای موفقیت در سطح ملی باید گروه بسیار خوبی داشته باشید

رقابت در سطح ملی بسیار شدید است و استعداد حرف اول را می‌زند. ممکن است بتوانید با یک گروه درجه‌ی دو در شهر خودتان عملکرد خوبی داشته باشید اما در سطح ملی موفقیت چندانی نصیب‌تان نمی‌شود. درنتیجه لازم است انرژی کافی بگذارید و یک گروه عالی ایجاد کنید که در آن استعدادها، شخصیت‌ها و تمایلات مختلف وجود داشته باشد اما یک هدف مشترک را دنبال کنند

 

ام بی ای

ام بی ای

.

۱۱. افراد و فعالیت‌هایی را که جلوی رشد شما را می‌گیرند، سریع رها کنید

هیچ دلیلی ندارد که افراد و پروژه‌هایی را که مانع پیشرفت کسب‌وکار شما می‌شوند حفظ کنید. اگر گرایش و توانایی‌هایی یکی از افراد مناسب نیست و نمی‌توان آن را اصلاح کرد، بگذارید از کسب‌وکار شما خارج شود. همچنین فعالیت‌هایی را که مناسب کسب‌وکارتان نیستند، رها کنید.

۱۲. فروتن باشید

خودخواهی را با رهبری اشتباه نگیرید. قدرتمندی برای موفقیت کلیدی است اما زورگویی نه. فروتنی پیشه کنید و رهبری باشید که افراد با رضایت و خوشحالی از او پیروی می‌کنند.

۱۳. برای جلب اعتماد دیگران، مدیری تلاشگر باشید

رهبری فوق‌العاده تنها این نیست که روی صندلی خود بنشینید و دستور بدهید. بلکه یک رهبر خوب درگیر کار می‌شود و ذهنش را هوشیار نگه می‌دارد. درواقع شما باید سخت‌کوش‌ترین فرد درون سازمان‌تان باشید. به این ترتیب به کارمندان‌تان نشان می‌دهید که کار کردن در شرکت شما چگونه است و می‌توانید یک رهبر کارآمد و مؤثر باشید و رابطه‌ی بهتری با اعضای گروه‌تان داشته باشید.

۱۵. حریص نباشید

شاید این نکته بدیهی به‌نظر برسد، اما رهبران بسیار زیادی بوده‌اند که اجازه داده‌اند حرص کنترل آنها را دردست بگیرد. هنگام صحبت درباره‌ی پول، قدرت و منابع حریص نباشید. همچنین مسئولیت گروه بزرگی را که از مدیریتش ناتوانید، نپذیرید. به‌عنوان فردی حرفه‌ای حریص‌بودن برای‌تان چندان جذاب نیست و در درازمدت نیز به کسب‌وکارتان آسیب می‌زند. درعوض برای اشتراک آموخته‌هایتان از کسب‌وکار تلاش کنید و از چیزهایی که در اختیار دارید، برای برقراری ارتباطات بهتر با دیگران بهره ببرید.

۱۶. اجازه ندهید دیگران کار شما را خراب کنند

مسئولیت پیروزی و شکست کارهایتان را خودتان برعهده بگیرید. زمانی که قرار بر شکست شماست، بهتر است با تصمیم خودتان شکست بخورید. به‌خاطر شکست‌تان دیگران را سرزنش نکنید، بلکه خودتان پاسخ‌گو باشید.

۱۷. اگر احساس می‌کنید کسی از کار با شما سود می‌برد احتمالا احساس‌تان درست است

بسیار ساده است؛ اگر کسی به شما لطفی می‌کند و در ازای آن از شما درخواستی ندارد، معامله با او را متوقف نکنید و رابطه‌ی دوطرفه‌تان را حفظ کنید. چراکه به احتمال زیاد شما کسی هستید که می‌توانید به او سود برسانید. همچنین اگر متوقف‌کردن کار با او به نفع گروه و شرکت‌تان است، از قطع همکاری با او ترسی نداشته باشید.

۱۸. با توجه به شرایط، مدیرعاملی منحصربه‌فرد باشید

سازمان‌های مختلف به مدیرعامل‌های مختلفی نیاز دارند. سبک های رهبری به اندازه‌ی سازمان، گروه، اهداف و صنعت بستگی دارند. اگر می‌بینید که یک مدیر عالی به شیوه‌‌ای متفاوت از شما رهبری می‌کند نگران نشوید، احتمالا شرایط کاری شما با او کاملا متفاوت است.

۱۹. ساختن، بهبود بخشیدن و اشتراک چشم‌اندازتان بسیار مهم است

با رشد شرکت‌تان باید چشم‌انداز شما نیز رشد کند. اجازه ندهید خودتان و گروه‌تان به اهداف ایستایی که پیش‌ از این به آنها دست پیدا کرده‌اید، راضی شوید. اجازه‌ی توسعه‌ی چشم‌اندازتان را بدهید و آن را با افرادی خاص درمیان بگذارید.

۲۰. مثبت باشید

مسیر پیش روی شما پستی و بلندی‌های بسیاری دارد. هیچ‌کس دوست ندارد از رهبری بداخلاق پیروی کند، درنتیجه، بدون توجه به موانع موجود در سر راه‌تان مثبت باشید و همیشه لبخند بزنید.

ممکن است رهبری عالی یا مدیری فوق‌العاده باشید اما احتمالا هر دوی آنها نیستید. زمان تجربه‌ی کارآفرینی، می‌آموزید که چگونه گروه‌هایتان را به‌خوبی مدیریت و رهبری کنید. اما لازم نیست مانند من ۱۸ سال صبر کنید تا این مهارت‌ها را بیاموزید.

 

 

 

دیدگاه (111)

 1. What i do not realize is if truth be told how you are not actually a lot
  more neatly-favored than you may be right now. You’re very intelligent.
  You recognize thus considerably relating to
  this topic, produced me in my view imagine it
  from a lot of varied angles. Its like men and women don’t
  seem to be interested unless it is something to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs great. At all times care for it up!

 2. Admiring the time and energy you put into your blog and detailed information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 3. Hey there! I know this is kinda off topic but I
  was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 4. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such info much.
  I was seeking this certain information for a long time.
  Thank you and good luck.

 5. I am really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A few of my blog audience have complained about my website not
  operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have
  any advice to help fix this issue?

 6. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now
  on each time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  There has to be an easy method you are able to remove me from
  that service? Many thanks!

 7. Can I just say what a comfort to discover somebody that actually
  understands what they are discussing online.
  You definitely realize how to bring an issue to light and make
  it important. More people should look at this and understand this side
  of the story. It’s surprising you are not more popular given that you
  surely possess the gift.

 8. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it is really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 9. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
  I must say that you’ve done a great job with this.
  Also, the blog loads extremely fast for me on Chrome.

  Superb Blog!

 10. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the
  same nearly very often inside case you shield this hike.

 11. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t
  appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

 12. What i don’t realize is in fact how you are no longer actually much more smartly-appreciated than you might be now.

  You’re very intelligent. You understand thus significantly
  in the case of this subject, produced me for my part
  believe it from so many various angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it’s one thing
  to do with Girl gaga! Your individual stuffs nice.
  Always maintain it up!

 13. Good day! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you!

 14. Just want to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just great and i can assume you are an expert
  on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS
  feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 15. Admiring the persistence you put into your
  site and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same out of date rehashed material.

  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your
  RSS feeds to my Google account.

 16. Does your site have a contact page? I’m having problems
  locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand
  over time.

 17. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to
  get that “perfect balance” between user friendliness and
  visual appearance. I must say you’ve done a very
  good job with this. Also, the blog loads very quick for me on Chrome.

  Outstanding Blog!

 18. Hey there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site
  mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share.
  With thanks!

 19. My spouse and I absolutely love your blog and find most of
  your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to
  write content available for you? I wouldn’t mind creating
  a post or elaborating on a few of the subjects you write about here.
  Again, awesome web log!

 20. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I am hoping to see the same high-grade content
  from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my very own website now 😉 plenty of fish natalielise

 21. You have made some really good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most
  individuals will go along with your views on this web
  site. natalielise plenty of fish

 22. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  brilliant blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Talk soon! plenty of fish natalielise

 23. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my
  iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 24. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of
  my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 25. hey there and thank you for your info – I have certainly
  picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since
  I experienced to reload the site a lot of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if
  your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your high-quality
  score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective interesting content.

  Make sure you update this again very soon.

 26. Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just spectacular and i can assume
  you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 27. This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 28. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this info for
  my mission.

 29. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it
  yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it
  is rare to see a great blog like this one today.

 30. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside
  case you shield this hike.

 31. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you
  spending some time and energy to put this article together.

  I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 32. Hey there terrific website! Does running a blog such as this require a great deal of
  work? I have very little expertise in programming however I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyhow, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I simply wanted to ask.
  Thanks!

 33. Good day! I know this is kind of off topic
  but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

 34. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I have learn this put up and if I may I want to counsel you some interesting things or tips.

  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn more issues approximately it!

 35. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website lots of times
  previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and could damage your quality score
  if advertising and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 36. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective.
  A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and
  visual appearance. I must say that you’ve done a excellent job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Chrome.
  Exceptional Blog!

 37. of course like your web site but you need to take a look at the spelling
  on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems
  and I to find it very bothersome to inform the truth however I will surely come again again.

دیدگاهها بسته شده..

وردپرس توسط بیگ تم